Bolest na hrudi

Máte někdy pocit, že vás něco tlačí na hrudi? Jakoby vám něco těžkého leželo na srdci? No, může to být doslova. Bolest na hrudi je jedním z nejčastějších důvodů návštěvy lékaře, a věřte nebo ne, ne vždy to musí být něco vážného. Ale když už to něco vážného je, je důležité vědět, co dělat.

Proč mě bolí na hrudi?

Bolest na hrudi může mít celou řadu příčin. Může to být zánět žebra, pálení žáhy, nebo dokonce něco tak běžného jako nadýmání. Samozřejmě, může to být i něco vážnějšího, jako angina pectoris nebo infarkt. Klíčové je, jak tu bolest poznáte.

  • Srdce nám dává signál: Pokud bolest na hrudi připomíná tlak, tíhu nebo mačkání, a ještě k tomu se šíří do ramene, ruky, krku, čelisti či zad, to by mohl být důvod k obavám.
  • Pálení žáhy: To je ten drzoun, co se rád napodobuje srdeční bolesti. Pokud máte pocit, že vás něco škrtí za hrudní kostí a je to horší po jídle, pravděpdobně se bude jednat o klasické pálení žáhy.
  • Problémy s plícemi: Pocit bodavé bolesti při dýchání, kašli nebo kýchání může značit zánět plic nebo dokonce zápal plic. Kdo by to byl řekl, že?

Pokud cítíte bolest na hrudi, která se šíří do levé paže, krku nebo čelisti, může to být, jak již bylo zmíněno, známkou srdečního problému. Jestli k tomu přidáte dušnost, závratě nebo pocení, rozhodně neváhejte a zavolejte záchranku. Vždy je lepší nechat se vyšetřít lékařem a vyloučit závažnější problém, který by mohl mít pro váš život fatální následky.

Jak postupovat

  • Neignorujte své tělo: Pokud máte pocit, že vaše bolest na hrudi může být vážná, volejte záchranku nebo jděte na pohotovost. Nechceme vás strašit, ale raději přebytek opatrnosti než později litovat.
  • Konzultace s vaším lékařem: Pokud máte pocit, že vaše bolest na hrudi není akutní, ale trápí vás delší dobu, mluvte o tom s lékařem. Možná vám bude doporučeno nějaké vyšetření, ale alespoň budete mít jistotu.
  • Starejte se o sebe: Víte, co? Někdy může pomoci jen trocha odpočinku, relaxace, meditace nebo třeba procházka v přírodě. Uklidněte svůj mysl a tělo a naslouchejte, co vám chtějí říct.

Co dělat při bolesti na hrudi

Pokud máte pocit, že vaše bolest na hrudi je vážná, ihned zavolejte záchranku. Jde-li však o spíše nepříjemný pocit, než nesnesitelný, zkuste se uvolnit a dýchat hluboce. Pokud bolest přetrvává, raději navštivte lékaře. Nikdy není na škodu být opatrný.

A pamatujte, vždy poslouchejte své tělo. Mějte se na pozoru, starajte se o své zdraví a věřte svým instinktům. Konec konců, nikdo vás nezná lépe než vy sami.

Napsat komentář