Bolest na hrudi je symptom, který může vyvolávat vážné obavy u pacientů i lékařů. Přestože je často spojena s kardiovaskulárními problémy, jako je infarkt myokardu, existuje mnoho dalších příčin, včetně respiračních, gastrointestinálních a muskuloskeletálních onemocnění. Náš článek vám pomůže se v tomto nepříjemném zdravotním problému lépe zorientovat.
Proč mě bolí na hrudi?
Bolest na hrudi může mít celou řadu příčin. Může to být zánět žebra, pálení žáhy, nebo dokonce něco tak běžného jako nadýmání. Samozřejmě, může to být i něco vážnějšího, jako angina pectoris nebo infarkt. Klíčové je, jak tu bolest poznáte.
- Srdce nám dává signál: Pokud bolest na hrudi připomíná tlak, tíhu nebo mačkání, a ještě k tomu se šíří do ramene, ruky, krku, čelisti či zad, mohl to být důvod k vážným obavám. Pokud máte navíc vysoký cholesterol, který je častým důvodem infarktů, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
- Pálení žáhy: Ano i pálení žáhy může často vyvolávat pocit tlaku na hrudi. Pokud se vám zdá, že vás něco jakoby „škrtí“ za hrudní kostí a tento pocit se zhoršuje po jídle, pravděpdobně se bude jednat o klasické pálení žáhy.
- Problémy s plícemi: Pocit bodavé bolesti při dýchání, kašli nebo kýchání může značit zánět plic nebo dokonce zápal plic. Kdo by to byl řekl, že?
Pokud cítíte bolest na hrudi, která se šíří do levé paže, krku nebo čelisti, může to být, jak již bylo zmíněno, známkou srdečního problému. Jestli k tomu přidáte dušnost, závratě nebo pocení, rozhodně neváhejte a zavolejte záchranku. Vždy je lepší nechat se vyšetřít lékařem a vyloučit závažnější problém, který by mohl mít pro váš život fatální následky.
Jak postupovat
- Neignorujte své tělo: Pokud máte pocit, že vaše bolest na hrudi může být vážná, volejte záchranku nebo jděte na pohotovost. V tomto případě je strašení na místě, včasná pomoc lékaře může být v dané situaci životně důležitá.
- Konzultace s vaším lékařem: Pokud máte pocit, že vaše bolest na hrudi není akutní, ale trápí vás delší dobu, mluvte o tom s lékařem. Je dobré raději podstoupit vhodná vyšetření a mít jistotu, že se nejedná o nic vážného.
- Starejte se o sebe: Někdy může pomoci jen trocha odpočinku, relaxace, meditace nebo třeba procházka v přírodě. Uklidněte svůj mysl a tělo a naslouchejte, co vám chtějí říct.
Co dělat při bolesti na hrudi
Pokud máte pocit, že je vaše bolest na hrudi vážná, ihned zavolejte záchranku. Jde-li však o spíše nepříjemný pocit, než nesnesitelný, zkuste se uvolnit a z hluboka dýchat. Pokud bolest přetrvává, raději navštivte lékaře. Nikdy není na škodu být opatrný, obezřetnost je v tomto případně rozhodně na místě.
A pamatujte, vždy poslouchejte své tělo. Mějte se na pozoru, starajte se o své zdraví a věřte svým instinktům. Konec konců, nikdo vás nezná lépe než vy sami.