Spánková apnoe a jak ji rozpoznat: 10 základních příznaků

Spánková apnoe je vážný spánkový problém, při kterém dochází k opakovaným přerušením dýchání během spánku. Tato porucha může vést k neustálé únavě, ranním bolestem hlavy a dalším zdravotním komplikacím. Vážnost spánkové apnoe a její dopady na zdraví činí její včasnou diagnostiku a léčbu nezbytnou. Pojďme se seznámit s 10-ti nejčastějšími přiznaky spánkové apnoe.

1. Hlasité chrápání jako klíčový příznak

Hlasité chrápání nemusí být jen malým nepříjemným problémem, ale může být varovným signálem spánkové apnoe. Ne všichni, kdo chrápou, mají apnoe, ale téměř každý s apnoe chrápe hlasitě. Chrápání vzniká, když uvolněné svaly v hrdle zúží dýchací cesty a omezují průtok vzduchu.

2. Náhlá zástava dýchání během spánku

Jedním z nejznepokojivějších příznaků spánkové apnoe je náhlé přerušení dýchání během spánku, často zaznamenané partnerem. Tento jev je typický pro obstrukční spánkovou apnoi, kdy dochází k dočasnému zablokování dýchacích cest.

3. Opakované probuzení s pocitem dušení

Mnozí lidé s apnoe se během noci často probouzejí s pocitem dušení nebo zadýchání. Tyto pocity jsou reakcí těla na nedostatek vzduchu.

4. Chronická únava během dne

Narušený noční spánek může vést k:

  • Pocitu vyčerpání a únavy během dne
  • Snížené schopnosti soustředění
  • Zvýšené podrážděnosti

Jak říká expert na spánek Dr. Marek Jelínek, „Kvalitní spánek je základem našeho denního výkonu a pohody.“

5. Ranní bolesti hlavy

Ranní bolesti hlavy jsou dalším běžným příznakem spánkové apnoe. Jsou způsobeny sníženým přísunem kyslíku do mozku během noci, což vede k rozšíření krevních cév v hlavě a následné bolesti.

6. Obtíže se soustředěním a zapomnětlivost

Narušený spánek způsobený spánkovou apnoe může vést k problémům s koncentrací a pamětí. Mnoho lidí si stěžuje na obtíže se soustředěním na práci nebo při běžných činnostech, stejně jako na zvyšující se zapomnětlivost. To je důsledek toho, že mozek nedostává během spánku dostatek odpočinku a regenerace.

7. Náladovost a podrážděnost

Chronické nedostatečné spánkové vzorce mohou vést k zvýšené náladovosti a podrážděnosti. Lidé trpící spánkovou apnoe často zaznamenávají:

  • Zvýšenou irritabilitu (nedůtklivost)
  • Náladové výkyvy
  • Sníženou schopnost zvládat stres

Tyto změny nálady mohou ovlivnit osobní i pracovní vztahy a zvyšovat celkové napětí v životě.

8. Probuzení s pocitem sucha v ústech nebo bolesti v krku

Probuzení s suchými ústy nebo bolestí v krku může být dalším indikátorem spánkové apnoe. To je způsobeno nadměrným dýcháním ústy během spánku, což je často následkem blokovaných dýchacích cest.

9. Noční pocení

Dalším méně známým, ale poměrně běžným příznakem spánkové apnoe je nadměrné noční pocení. Tento stav je způsoben tělesným úsilím o obnovení dýchání během zástav dýchání.

10. Snížené libido a sexuální problémy

Spánková apnoe může mít vliv i na sexuální život. Snížené libido a sexuální dysfunkce jsou častější u osob trpících tímto stavem. Změny v hormonální rovnováze a únavě z nedostatečného spánku jsou mezi hlavními příčinami.

„Zdravý spánek je nejen o odpočinku, ale o udržení celkového zdraví a vitality.“ Tyto příznaky by neměly být ignorovány a v případě jejich výskytu je doporučeno vyhledat lékařskou pomoc.

Napsat komentář